Senát dnes schválil návrh Zákona o podpoře bydlení, ten tak nyní může zamířit k podpisu prezidenta. Po více než dvou dekádách se tak Česká republika může dočkat systémového ukotvení v praxi osvědčených nástrojů prevence a řešení bytové nouze. Zákon řeší klíčovou sociální agendu a bude-li schválen, začne už od příštího roku díky poradenství na kontaktních místech pro bydlení, asistenci a garancím v bydlení pomáhat zranitelným domácnostem udržet si standardní bydlení nebo ho znovu získat.
„Za iniciativu Za bydlení vítáme schválení Zákona o podpoře bydlení, na jehož absenci a potřebnost dlouhodobě upozorňujeme. I přes veškeré politické kompromisy, ke kterým v průběhu legislativního procesu došlo, považujeme schválení zákona za dobrou zprávu nejen pro lidi v bytové nouzi, ale pro celou společnost. Jsme si vědomi, že systém podpory bydlení bude nabíhat postupně. Obce i realizátoři z řad občanského sektoru a poskytovatelů sociálních služeb se však konečně budou moci ve svém snažení o potírání bytové nouze opřít nejen o krátkodobé projekty, ale také o domácí legislativu a s tím spojený institucionální a finanční rámec. Česká republika přijetím Zákona o podpoře bydlení začíná splácet svůj dluh v oblasti tak významné, jakou je veřejná politika bydlení. V dalších měsících a letech bude klíčové sledovat implementaci nové normy, vyhodnocovat její dopad i slabá místa a na základě toho průběžně ve vzájemné spolupráci klíčových aktérů zlepšovat její parametry tak, aby pomáhala maximálnímu možnému okruhu beneficientů,“ říká Mikoláš Opletal, Advocacy officer iniciativy Za bydlení.
„Schválení Zákona o podpoře bydlení je důležitým signálem, že politici a političky si začínají uvědomovat, jak velké problémy s rostoucí nedostupností bydlení v České republice máme. Určitě nelze předpokládat, že se teď jakoby mávnutím kouzelným proutkem bytová nouze vyřeší „ze dne na den”. Zákon mohl být silnější a věříme, že čas ukáže, že můžeme být jako země ambicióznější v pomoci zranitelným domácnostem, které jsou často na běžném trhu s bydlením vnímané jako rizikové a v důsledku toho se do standardního bydlení nedostávají, často z důvodu diskriminace. Schválení Zákona o podpoře bydlení je však podle nás zásadním krokem, který bylo záhodno učinit již dávno,“ vysvětluje ředitelka Platformy pro sociální bydlení Barbora Bírová.
„Po mnoha letech a velkém úsilí mnoha jednotlivců a subjektů to konečně vypadá, že bude v České republice fungovat zákon, který pomůže lidem v bytové nouzi a bude klást důraz na prevenci. Zákon o podpoře bydlení je z pohledu České asociace streetwork důležitým opatřením pro potírání byznysu s chudobou. Když se dnes člověk ocitne v bytové nouzi, je velmi náročné se z ní dostat. Často tak jsou lidé vyloučení ze standardního bydlení, včetně seniorů či domácností s dětmi, nuceni dlouhodobě žít na ubytovnách v nedůstojných podmínkách. Jsme rádi, že politici a političky konečně schválili legislativu, která přispěje ke zlepšení tohoto neúnosného stavu. Byť zákon je jen jeden, první krok, a opatření je potřeba udělat mnohem více, včetně těch v sociální a rodinné politice,“ říká Martina Zikmundová, ředitelka České asociace streetwork.
„Šedesát jedna tisíc. Tohle číslo si musíme stále připomínat, protože tolik dětí dnes v České republice vyrůstá v bytové nouzi. Ta zásadním způsobem zhoršuje jejich životní šance a znevýhodňuje jejich příležitosti, zvyšuje také riziko odebrání dětí z rodin a jejich umístění do ústavní péče. Každé jedno dítě v naší zemi si zaslouží mít bezpečný domov, kde si může hrát, učit se a rozvíjet. Zákon o podpoře bydlení nás přiblíží k tomuto cíli. Pro úplné vyřešení bytové nouze dětí bude potřeba přijmout více opatření, ale tento zákon je důležitý první krok, který je potřeba učinit,“ vysvětluje Barbora Křižanová z iniciativy 8000 důvodů a Asociace Dítě a Rodina.
„V Armádě spásy se dlouhodobě věnujeme pomoci těm nejohroženějším lidem v naší společnosti – lidem bez domova. Do bezdomovectví vede člověka mnoho různých cest, podstatně méně jich však dnes vede z bezdomovectví zpět do běžného bydlení. A bydlení je základ pro důstojný život. Z praxe víme, že programy, které ukončují bezdomovectví, tedy zabydlují lidi z bytové nouze do standardních bytů s potřebnou podporou ze strany sociálních pracovníků a pracovnic, fungují dobře a většina lidí si dokáže bydlení udržet. Vítáme proto přijetí zákona, který zajistí udržitelné financování určené právě na zabydlování těch nejpotřebnějších do normálního bydlení,“ říká národní ředitel sociálních služeb Armády Spásy Jan František Krupa.
„Jako poskytovatel sociální služeb dlouhodobě vnímáme nedostupnost bydlení a bytovou nouzi jako zcela zásadní problém, který ohrožuje řadu skupin obyvatel, mezi něž patří například matky samoživitelky, osaměle žijící seniorky, děti. Vítáme schválení zákona, který obsahuje v praxi osvědčené nástroje, které se posledních osm let testují na různých místech po celé České republice. Věříme, že kontaktní místa pro bydlení, bydlení s garancemi pro majitele bytů a asistence v bydlení pro ty nejpotřebnější pomohou mnoha lidem v bytové nouzi najít bezpečný domov,“ vysvětluje Kateřina Dosoudilová, vedoucí sociálních služeb v organizaci Člověk v tísni.
„S radostí vítáme zprávu, že Senát schválil dlouho očekávaný Zákon o podpoře bydlení. Věříme, že tento zákon pomůže obcím s řešením bytové nouze ohrožených rodin i jednotlivců. Města dnes bohužel nemají dostatek vlastních bytů, které by uspokojily poptávku po dostupném a sociálním bydlení. Mnoho ohrožených lidí tak končí v nevyhovujícím bydlení nebo ve spárech obchodníků s chudobou, kteří na této situaci profitují. Zákon už od začátku příštího roku začne pomáhat tam, kde je potřeba. Nevyřeší sice všechny problémy, které s bydlením máme, to ale nevyřeší sebelepší zákon. Je to ale důležitý střípek do funkční mozaiky bytové a sociální politiky státu,“ říká I. náměstek primátora města Chomutov Milan Märc.
„Zákon o podpoře bydlení v Olomouci vítáme, systémové ukotvení podpůrných opatření pro zabydlování a udržení bydlení tu dlouho chybělo. S ohledem na malý bytový fond většiny měst nelze bytovou nouzi řešit bez zapojení soukromých pronajímatelů. Proto vítáme nový nástroj – podporu bydlení s garancemi pro vlastníky bytů. Nicméně stěžejní je poradenství a vybudování sítě kontaktních míst pro bydlení. Za velmi nešťastné naopak považuji to, že bychom měli v Olomouci pomáhat lidem z dalších tří ORP, je to opravdu obrovské území”, doplňuje Kateřina Dobrozemská, náměstkyně primátora města Olomouc .
Veronika Žolčáková, z Úřadu Městské části Prahy 10, jakožto předsedkyně výboru sociálního a zdravotního uzavírá: „S dostupným a sociálním bydlením jsme na Praze 10 začali v roce 2019. Od té doby jsme přidělili byt přes 400 seniorům, rodinám s dětmi, mladým lidem. Využíváme podporu zabydlovacích organizací, se kterými úzce spolupracujeme. Úspěšnost udržení si bydlení je kolem 90 %. Navzdory tomu je boj tento funkční systém udržet. Systém je zcela dobrovolný, nemá oporu v legislativě a je finančně náročnější pro naši městskou část, než kdybychom byty pronajímali tržně. Z těchto důvodů netrpělivě očekáváme Zákon o podpoře bydlení. Finanční podpora podporovaného obecního bydlení by nám přinesla příspěvek od státu, který by nám pomohl obhájit, že byty poskytujeme lidem v bytové nouzi a ne pouze tržně. Věřím, že s podporou zákona budeme schopní poskytovat byty lidem v *nouzi ještě efektivněji a soustředit se více i na prevenci ztráty bydlení, poradenství v bytové oblasti a také například na dluhovou poradnu.”